Sıkça Sorulan Sorular

Bloklar arası süre ne kadar?

Paribu Net’te bloklar arasında öngörülen süre 5 sn’dir.

Maksimum blok büyüklüğü nedir?

Her blokun maksimum büyüklüğü 90.000.000 wei’dir.

Paribu Net’in onaylayıcı (validator) sayısı nedir?

Paribu Net 21 ana onaylayıcısı ve 11 yedek onaylayıcısı işlem onay süreçlerini yürütür.

Bir günde ortalama kaç blok üretilmesi beklenir?

Paribu Net’te bir gün içerisinde ortalama 17.280 blok üretilmesi beklenir.

Onaylayıcı (Validator) listesi kaç blokta bir güncellenir?

Güncel onaylayıcı (validator) listesi epoch adı verilen ve periyodik olarak tekrar eden bir blokta yayınlanır. Paribu Net’te epoch blokların periyodu 120 bloktur. 120 blokta bir validator listesi güncellenir ve güncel liste onay döngüsü başında aktive olur.

Onaylayıcı (Validator) seçimi neye göre yapılır?

Onaylayıcılar teknik şartları sağlayan ve bunu talep eden node’lar arasından stake edilmiş PRB miktarına göre seçilir.

Onaylayıcı (Validator) olarak başvurmak için kaç PRB’ye ihtiyaç vardır?

10.000 PRB’ye sahip olmak, onaylayıcı başvurusu için yeterlidir.

Onaylayıcı (Validator) olmak için ne gerekir?

Başvuru yapıldıktan yaklaşık 1 gün sonra onaylayıcı adayı olunur. Bu aşamada, elinde yeterli miktarda PRB tutan herkes onaylayıcı adayına bakiyesini stake edebilir. Stake edilen PRB bakiyesine göre adaylar arasında ilk 21 ana onaylayıcı (main validator), sonraki 11 ise yedek onaylayıcı (standby validator) olur.

Onaylayıcıların kazancı nedir?

Her blokta yer alan işlem ücretleri staking kontratı tarafından toplanır. Her epoch sonunda bu işlem ücretlerinin %90’i ana onaylayıcılar, %10’si ise yedek onaylayıcılar arasında eşit şekilde dağıtılır.

Onaylayıcılar ayrıca onayladıkları her blokta 1 PRB olarak belirlenmiş blok ödülünü 16 yıl boyunca alacaklardır. Onaylayıcıların her onayda elde ettikleri 1 PRB’den o onaylayıcıya stake eden kullanıcılar da işlem ücretlerinde aldıkları oranda pay alacaklardır.

Onaylayıcı başvurusu için gerekli bir PRB stake minimum seviyesi var mıdır?

Onaylayıcı adayı olmak için minimum 10.000 PRB stake etmek gereklidir.

Onaylayıcı başvurusundan sonra beklemek gereken süre nedir?

Onaylayıcı adayı olmak için başvuru yapıldıktan sonra 17.280 blok süresince (ortalama 1 gün) beklemek gerekmektedir. Bu süre sonunda onaylayıcı adayı olarak PRB stake edilebilmek üzere listeye ekleme gerçekleşir.

Onaylayıcıların ayrılma talebi için bir bekleme süresi var mıdır?

Onaylayıcı, talebini ilettikten sonra 259.200 blok daha görevine devam etmek zorundadır. Bu blok sayısı ortalama 15 güne denk gelmektedir. Talep 15 gün içerisinde tamamlanır.

Onaylayıcı başvuruları ne zaman açılacak?

Onaylayıcı başvuruları Paribu Net mainnet’inde 2022 4. Çeyrek içerisinde hedeflenmektedir. Testnet’te ise yakın zamanda aktive edilecektir.

Geliştirme teklifi vermek ücretli midir?

Geliştirme teklifi iletmek için 1.000 adet PRB ücret ödenir. Bu ücret spam ataklarını önlemek için geliştirilmiş ve sadece gerçek tekliflerin geçerli olabilmesini hedefleyen bir uygulamadır. Teklif oylandıktan sonra 1.000 PRB’lik ücret geri iade edilir.

Bir teklifin geçerlilik kazanması için gereken bir süre var mıdır?

Evet, ağın gelişimi için verilen tekliflerin 51.840 blok (ortalama 3 gün) beklemesi gerekmektedir. Bu süre sonunda teklif oylamaya açılır.

Geliştirme tekliflerinin oylanması için süre ne kadardır?

Geliştirme teklifleri oylamaya açıldıktan sonra 120.960 blok (ortalama 7 gün) süresince oylamaya açık kalır. Süre sonunda oylama kapanır ve oylama sonucu hesaplanarak sonuç geçerlilik kazanır.

Kimler geliştirme teklifi verebilir?

Paribu Net’de geliştirme tekliflerini ana ve yedek onaylayıcılar (main veya standby validator) verebilir.

Kimler oylamaya katılabilir?

Bir ana veya yedek onaylayıcıya PRB Stake etmiş herkes kendi oyunu kullanabilir. Oylamadaki etki stake edilen PRB tutarı ile orantılıdır (oylama gücü).

Oylama sonucu nasıl belirlenir?

Oylama süresi sonunda görüntü alınır ve oylama gücüyle orantılışekilde hesaplanan oylar arasında oy çokluğu ile sonuç belirlenir ve geçerlilik kazanır.

Oylama süresince oyumu değiştirebilir miyim?

Evet. Geçerli bir teklife verdiğiniz oyu, oylama süresi boyunca değiştirebilirsiniz. Ağ oylama kapandığında geçerli olan son oyu hesaplamada kullanır.

Herhangi bir onaylayıcıya stake edilmiş bakiye ne kadar sürede geri çekilebilir?

Onaylayıcılardan birine stake edilmiş PRB bakiyesi çekilmek istendiğinde, 51.840 blok (yaklaşık 3 gün) (unstake period) süresince beklenmesi gerekir. Staker, bu süre sonunda stake ettiği bakiyeyi çekebilir.

Stake eden kullanıcıağ ücretlerinden kazanımını ne zaman çekebilir?

Staker, ödüllerini istediği zaman çekebilir (claim). Stake tutarının çekilmesi unstake period sonunda mümkünken, stake ödülleri istenildiğinde çekilebilir. İsterse de ödülü, mevcut stake tutarına ekleyerek devam edebilir.

Stake işlemi için gereken bir alt tutar limiti var mıdır?

Minimum stake tutarı 100 PRB’dir.

Onaylayıcı bir günde kaç blok kaçırırsa ceza alır?

Onaylayıcı bir gün içerisinde (17.280 blokluk süre içerisinde); 20 bloktan sonraki kaçırılan her blok için 1 PRB daha ceza alınır. Onaylayıcının sorumlu olduğu 40. blok onaylanmadığı durumda onaylayıcı 34.560 blok (ortalama 2 gün) süresince cezada kalır. Bu süre içerisinde blok onaylayamaz. Cezadan dönünce de onaylayıcı olabilmek için yeniden seçilmesi gerekir.

Stake işlemi için takvim nedir?

Stake işlemleri kısa bir süre içerisinde testnet’te aktif olacaktır. Mainnet’te aktif olması için ise yol haritasındaki hedef tarih 2022’nin 3. Çeyreğidir.

Cezalar ne oluyor?

Slashing Contract tarafından onaylayıcılara kesilen cezalar rewarding contract havuzunda birikir ve ana/yedek onaylayıcılara ödül dağıtımlarında dağıtılır.

Paribu Net’in ana onaylayıcı sayısı kaçtır?

Paribu Net 21 adet ana onaylayıcı (main validator) ile işlemleri gerçekleştirir.

Paribu Net’in yedek onaylayıcı sayısı kaçtır?

Paribu Net 11 adet yedek onaylayıcıya (standby validator) sahiptir.

Blok ödülü nedir?

Paribu Net’in toplam coin arzı 600 milyon adettir. Bu arzın 100 milyon adedi yaklaşık 16 yıl boyunca bloklar onaylandığında onaylayıcılara blok ödülü olarak dağıtılacaktır. Her blokta 1 adet PRB ödül olarak dağıtılacaktır.